Co to jest tężnia solankowa i dlaczego warto z niej korzystać

Na mapie Polski coraz częściej pojawiają się tężnie solankowe. Obiekty te tworzone są nie tylko w miejscach stricte uzdrowiskowych, ośrodkach wypoczynkowych SPA, ale coraz częściej w dużych miastach. Tężnia solankowa to odpowiedź na rosnące potrzeby osób zmagających się z problemami zdrowotnymi o różnym podłożu i natężeniu.

W drodze po zdrowie do tężni solankowej

Nie ma wątpliwości, iż tężnie solankowe w skuteczny sposób dają wytchnienie osobom chorym. Działanie takiej instalacji jest niezwykle proste. Tworzona jest przestrzeń w formie budynku składającego się z drewna oraz gałęzi tarniny lub brzozy. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie stężenia soli obecnej w solance. Cała konstrukcja oparta jest na wysokich balach wbitych w ziemię, które podtrzymują zastosowaną roślinność na miejscu. Uzupełnieniem instalacji jest specjalna pompa wody, która za pomocą naturalnych kanalików rozprowadza solankę po całej powierzchni tych naturalnych ścian. W ten sposób tworzy się niewielka mgiełka, aerozol pełny mikroelementów takich jak potas, jod, brom, wapń, magnez, sód i żelazo. Regularne wizyty w tężni solankowej mogą więc zapewnić klimat bardzo zbliżony do tego, który znajdziemy nad morzem. Jak wskazują eksperci, dawka jodu dostarczona do organizmu w ciągu godziny przebywania na tężni odpowiada trzem dniom wypoczynku nad polskim morzem.

Jakie schorzenia są podstawą do wizyty w tężni?

Większość odwiedzających tężnię solankową to osoby zmagające się chorobami dróg oddechowych. Wskazane są jednak wizyty także mieszkańców miast, w których jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Dym papierosowy, smog, inne zanieczyszczenia ruchu miejskiego mają realny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Wizyta w tężni solankowej wzmacnia układ odpornościowy, odbudowuje błonę śluzową górnych dróg oddechowych, daje ulgę astmatykom oraz osobom zmagającym się z przewlekłym nieżytem nosa. Inhalacja dużymi dawkami jodu jest wskazana także wśród osób mających problemy z tarczycą. Alergicy natomiast odetchną z ulgą powietrzem, gdzie nieobecne są pyłki roślin. Zawarte w powietrzu solankowym mikroelementy usprawniają także pracę serca. Jeżeli więc zmagamy się z problemem nadciśnienia tętniczego, jesteśmy chorowici, często zmęczeni to inhalacja w tężni będzie bardzo pomocna.

Trzeba jednak pamiętać o pewnych przeciwskazaniach do wizyt w tężniach solankowych. Nie należy korzystać z inhalacji w przypadku występowania następujących chorób, objawów: choroby wieńcowe, nowotworowe, przebyty niedawno zawał, gorączka, niskie ciśnienie krwi, nadczynność tarczycy. Jeżeli mamy wątpliwości dotyczące wybranego schorzenia i zastosowania inhalacji solankowej w tężni to należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Jak długo i kiedy najlepiej jest korzystać z tężni solankowych?

Zasadniczo nie ma ograniczeń co do częstotliwości przebywania w tężni solankowej. Przyjmuje się, że minimalnym progiem realnie oddziałującym na nasz organizm jest półgodzinna wizyta. Zaleca się jednak zwiększenie tego czasu do minimum godziny. Wówczas dajemy mikroklimatowi czas na skuteczne działanie w ww. schorzeniach. W tężniach solankowych stawiane są często ławki do odpoczynku, wskazany jest jednak ruch. Nieco szybszy marsz, a nawet jogging sprawi, że przyspieszymy krążenie krwi. To zdecydowanie usprawnia proces docierania mikroelementów do organizmu. Znaczenia nie ma pogoda w trakcie pobytu, solanka działa skutecznie w ciepły letni dzień, jak i wietrzny początek wiosny czy jesienią. Podsumowując, tężnie solankowe to najprostsza forma naturalnej terapii. Wymaga ona od nas jedynie chęci na wizytę w przestrzeni bogatej w mikroelementy

Autor artykułu
Publikacja powstała dzięki współpracy z hotelem Bristol w Busku Zdrój – luksusowym hotelem ze strefą SPA i Medical Center.

Dodaj komentarz

Identyfikator
E-mail
Witryna internetowa