Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry?

[REKLAMA]

Atopowe zapalenie skóry, znane też pod nazwą wyprysku atopowego lub egzemy to przewlekła choroba polegająca na nieprawidłowej reakcji organizmu na nawet najmniejszą ilość alergenu. W konsekwencji czego produkowane są w nadmiarze przeciwciała IgE – odpowiadające za reakcję alergiczną.

Gdy przeciwciała łączą się z antygenami, kolejny kontakt z alergenem kończy się stanem zapalnym. Na działanie czynników mogących wywołać odpowiedź układu immunologicznego jesteśmy narażeni codziennie niemal na każdym kroku. Podstawowy podział alergenów obejmuje alergeny wziewne, pokarmowe i kontaktowe. Reakcję alergiczną mogą wywołać np. roztocza znajdujące się w kurzu, zwierzęca sierść, pyłki roślin, orzechy, pszenica czy nawet kontakt z niklem lub lateksem. Jeżeli więc rozpoznamy u siebie objawy tej choroby, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Objawy choroby

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów atopowego zapalenia skóry jest świąd, czyli przykre uczucie wywołujące palącą potrzebę drapania. Może on pojawiać się w określonym miejscu lub rozprzestrzenić się na całe ciało. Ponadto osoba chora może zauważyć nawracające zapalenia skóry oraz zmiany w jej wyglądzie. Na wyraźnie zarumienionej skórze pojawiają się grudki. W kolejnym etapie np. w wyniku mocnego drapania zmiany te mogą przybrać formę ubytków tkanki (przeczosów). Jeżeli choroba ma przewlekły charakter, dochodzi do zrogowacenia skóry. Zmiany tego typu często określa się mianem rybiej łuski. Pojawiają się najczęściej na łokciach, nogach, twarzy lub szyi.

Choroba objawia się też przesuszoną skórą i częstymi, uporczywymi podrażnieniami. Chorzy mogą też zauważyć, że w miejscach wyrastania włosów pojawiają się sprawiające ból krosty. Powodują one często pieczenie i swędzenie. Wystąpienie tych objawów może oznaczać, że mamy do czynienia z rogowaceniem mieszkowym.

Rozpoznanie atopowego zapalenia skóry

Rozpoznanie choroby nie zawsze jest łatwe i nie musi opierać się tylko na stwierdzeniu wystąpienia wyżej wymienionych objawów. Jeżeli podejrzewamy, że możemy być chorzy, powinniśmy niezwłocznie udać się do dermatologa lub alergologa. Przez wzgląd na genetyczne podłoże choroby, jej diagnozowanie powinno zawierać również przeprowadzenie wywiadu na temat występowania chorób i zmian skórnych w naszej rodzinie. W przypadku trudności z jednoznacznym określeniem choroby lekarze mogą skierować nas na testy.

Po pierwsze testy skórne. W testach skórnych punktowych przeprowadzana jest próba uczuleniowa, która pozwala ustalić jaki alergen powoduje reakcję immunologiczną. Testy płatkowe z kolei badają reakcję opóźnioną organizmu na dany alergen i tym różnią się od tych pierwszych. Ponadto możliwe jest przeprowadzenie testów laboratoryjnych badających stężenie przeciwciał IgE. Diagnozowanie atopowego zapalenia skóry niejednokrotnie nastręcza lekarzom trudności przez wzgląd na podobieństwo do innych chorób takich jak grzybica skóry, wyprysk kontaktowy czy łuszczyca. W przypadku, gdy pozostałe metody diagnozy nie dadzą ostatecznej odpowiedzi, możliwe jest pobranie fragmentu skóry i sprawdzenie jej pod mikroskopem.

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed

Dodaj komentarz

Identyfikator
E-mail
Witryna internetowa