Dom spokojnej starości – czyli nie taki wilk straszny

Nie taki wilk straszny, jak go malują – ta sentencja idealnie opisuje domy spokojnej starości. Kiedyś budziły one negatywne emocje i kojarzyły się z pewnego rodzaju porzuceniem bliskiej osoby w podeszłym wieku. Teraz jest to miejsce, w którym starość można odczarować i może ona być naprawdę spokojna.

Opieka nad seniorem a społeczeństwo

Jako społeczeństwo w podświadomości mamy zakorzenione pewne role i modele zachowań. I tak jak w tym modelu ojciec jest głową rodziny i powinien zapewnić godny byt swoim bliskim, tak żona powinna prowadzić dom i wychowywać dzieci. Dzieci mają swoją rolę – powinny szanować rodziców a kiedy dosięgnie ich sędziwy wiek powinni się nimi zaopiekować. W końcu rodzice poświęcili swoje życie na opiekę nad nami i wychowanie. Obecnie te modele nie zawsze są aktualne, jednak dalej mamy potrzebę opieki nad bliskimi.

Ta przysłowiowa szklanka wody na starość jest sprawcą całego zamieszania. Od dzieci wymaga się, aby poświęcili się opiece nad starszym rodzicem tak jak rodzic poświęcił sie wychowaniu dzieci. Jest to oczywiście zrozumiałe i naturalne – kochamy naszych rodziców i chcemy zapewnić im najlepsze warunki jakie się tylko da. Problem w tym, że często nie jesteśmy w stanie osobiście sprawować opieki na takim poziomie, na jakim potrzebuje tego osoba starsza.

Dlaczego domy spokojnej starości źle nam się kojarzą?

W przeszłości domy spokojnej starości miały za główne zadanie zaopiekować się schorowanym seniorem i doprawadzić go do wyzdrowienia. Miejsca w których mieszkali schorowani seniorzy nie kojarzyły się pozytywnie ani personelowi, ani odwiedzającym, przez co często stawały się obiektem strasznych historii.

Samo ulokowanie starszej osoby w takim miejscu było kiedyś uznawane za pewną formę porzucenia i zaniedbania obowiązku opieki. Społeczeństwo często piętnowało takie zachowanie, zarzucając rodzinie seniora złe intencje. Na szczęście aktualnie ten sposób myślenia się zmienia.

Starość może być piękna, jednak często jest nieobliczalna. Dolegliwości i choroby z nią związane mogą być złagodzone, ale często wymagają odpowiednich umiejętności i środków. Osoby starsze potrzebują naszej uwagi, towarzystwa i miłości. Niejednokrotnie jednak potrzebują też specjalistycznej opieki lub rehabilitacji.

Jak zmieniło się postrzeganie domu spokojnej starości?

W obecnych czasach zdajemy sobie sprawę, że opieka nad osobą starszą, w szczególności kiedy jest schorowana – nie jest taka prosta. Często nie mamy możliwości i kompetencji do całodobowej opieki czy zabiegów pielęgniarskich, których może wymagać senior. Przekazanie bliskiej nam osoby pod opiekę domu spokojnej starości zdecydowanie jest ciężką decyzją.

W większości przypadków jest to jednak najlepsza decyzja jaką możemy podjąć dla osoby starszej.

Dom spokojnej starości to miejsce, które oferuje seniorom przede wszystkim bezpieczeństwo. Tytułową spokojną starość otrzymują nie tylko seniorzy, ale też ich najbliżsi – wiedząc, że powierzają ukochane osoby profesjonalistom z doświadczeniem i wiedzą, której tak często brakuje podczas samodzielnej opieki nad osobą starszą. Poza całodobową opieką i sztabem specjalistów takie miejsca oferują też rozrywkę, wycieczki i kontakt z rówieśnikami.

Dom spokojnej starości – dom pięknej starości

Dom spokojnej starości jest w pełni przystosowany dla osób w podeszłym wieku. Dostosowane pomieszczenia, odpowiednie wyposażenie pokoi czy też łazienek ułatwiają codzienność osobom starszym. Takie miejsca często organizują dedykowane wycieczki, nierzadko posiadają ogrody lub zielone przestrzenie, w którym mogą spędzać czas seniorzy i organizują szereg aktywności i rozrywek. Dzięki temu podopieczni nie tylko nie nudzą się, ale często uczą się nowych rzeczy i rozwijają swoje pasje.

Dodatkowo czuwa nad nimi wykwalifikowany personel, przygotowany do radzenia sobie z różnymi sytuacjami.

Ogromną rolę odgrywa też towarzystwo rówieśników, z którymi można spędzać czas. To ogranicza samotność, która tak często doskiera starszym osobom. Oczywiście nic nie zastąpi towarzystwa najbliższych, jednak w domu spokojnej starości zawsze możemy odwiedzać bliskich, a niejednokrotnie w takich miejscach organizowane są specjalne okoliczności do spędzania czasu, jak pikniki rodzinne czy wieczorki filmowe.

Autor artykułu
Współautorem publikacji jest Klinika Seniora – Podmiot Leczniczy specjalizujący się w kompleksowej opiece nad osobami starszymi.

Dodaj komentarz

Identyfikator
E-mail
Witryna internetowa