Rola nerwu błędnego w organizmie. Czym jest nerw błędny i na co wpływa?
Nerw błędny jest jednym z najbardziej interesujących nerwów w organizmie. Odgrywa on bardzo ważną rolę w regulacji pracy różnych narządów, w tym serca, wątroby, żołądka i jelit. Nazwa nerwu błędnego pochodzi od łacińskiego słowa vagus (co oznacza wędrówka), ponieważ wędruje on po całym organizmie i zbiera informacje.
Nerw błędny jest tak wyjątkowy, ponieważ można go uznać za „nerw wędrujący”. Oznacza to, że nie pozostaje on długo w jednym miejscu. Zamiast tego wędruje samodzielnie po narządach wewnętrznych i płynach ustrojowych.
Funkcje nerwu błędnego
Nerw błędny odgrywa ważną rolę w regulacji pracy różnych narządów, takich jak serce, wątroba, żołądek i jelita. Jego działanie polega na wysyłaniu informacji z mózgu do tych narządów i odbieraniu informacji od nich z powrotem. W rezultacie można zmniejszyć stres i wpływać na emocje.
Nerw błędny jest częścią przywspółczulnego układu nerwowego, który odgrywa kluczową rolę w relaksacji i odpoczynku. Chociaż współczulny układ nerwowy pobudza nas do walki lub ucieczki przed niebezpieczeństwem (myślimy: zwiększone tętno, napięcie i adrenalina), układ przywspółczulny działa dokładnie odwrotnie.
W tym przypadku nerw błędny jest niezwykle ważnym elementem w uspokajaniu reakcji organizmu na stres. Ma on również wpływ na nasz nastrój – oddziałuje na ilość produkowanej przez nas serotoniny i wpływa na zaburzenia takie jak lęk i depresja. Nerw błędny jest tak ważny, ponieważ ma uspokajający wpływ na rytm serca, trawienie i stan psychiczny.
Zaburzone działanie nerwu
Nerw błędny może przełączyć nas z trybu podniecenia i strachu w tryb relaksu i spokoju. Niestety, w przypadku przewlekłego stresu nerw błędny może utracić zdolność hamowania współczulnego układu nerwowego, co powoduje, że znajdujemy się w stanie ciągłego pobudzenia. Taki przewlekły stan zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia, chorób serca, cukrzycy typu 2, depresji, nerwicy lękowej i problemów żołądkowo-jelitowych. Co więcej, badania opublikowane w czasopiśmie Psychosomatic Medicine sugerują również, że zaburzenia nerwu błędnego mogą powodować wypalenie zawodowe i chroniczne zmęczenie.
Jak pobudzić działanie nerwu błędnego?
Nerw błędny można stymulować na kilka sposobów: technikami oddechowymi, pozycjami jogi, masażem, a nawet śpiewem i nuceniem.
- Techniki oddechowe – kiedy oddychasz głęboko i powoli, Twoje ciało wysyła sygnał, że jest bezpieczne i nie ma potrzeby wydzielania hormonów stresu, takich jak kortyzol i adrenalina. Kiedy te hormony stresu są uwalniane do krwiobiegu, mogą powodować stany zapalne w całym organizmie – co może prowadzić do chorób.
- Pozycje jogi – Niektóre pozycje jogi stymulują nerw błędny poprzez rozluźnienie napięcia w ciele, zwłaszcza w okolicy szyi. Przykładem tego typu pozycji jest pozycja kobry, którą powinno się wykonywać po okresie stresu lub niepokoju.
- Masaż – Na przykład stosowanie olejków eterycznych, takich jak lawendowy lub rumiankowy, a nawet masaż po okresie silnego stresu może pomóc uspokoić układ nerwowy i szybko wysłać sygnały z mózgu do narządów, że jesteś bezpieczny.
- Śpiewanie lub intonowanie – Śpiewanie lub intonowanie pomaga aktywować nerwy w gardle, które stymulują nerw błędny. Można śpiewać podczas jazdy samochodem lub wykonywania obowiązków domowych. Można też spróbować nucenia.
- Zimna woda – zimne prysznice lub baseny zwiększają ilość tlenu we krwi. To z kolei stymuluje nerw błędny i zwiększa jego aktywność
Nadaktywność nerwu błędnego
U niektórych osób nerw błędny jest nieco zbyt pobudzony – można powiedzieć, że nadaktywny. U takich osób częściej niż u innych dochodzi do omdleń i zawrotów głowy. Nieregularne bicie serca, zawroty głowy pod wpływem różnych bodźców (np. na widok igły) oraz po gwałtownym wstaniu z krzesła mogą być objawami nadmiernej stymulacji lub nadaktywności nerwu błędnego. Jeśli masz takie objawy (a są one raczej trudne do przeoczenia), zanim zapiszesz się na jogę lub inne zajęcia, porozmawiaj z lekarzem, ponieważ zajęcia i techniki mające na celu aktywizację nerwu błędnego mogą nie być w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Oczywiście, dwie minuty świadomego oddychania lub kilka asan rano nie zaszkodzi.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem ogólnotematycznym https://www.tourderybnik.pl/