Jak możemy zadbać o zdrowie psychiczne?

Niesłusznie, ale niestety prawdziwie – tematy higieny psychicznej i zdrowia psychicznego są często przez wielu ludzi bardzo pomijane. Całkiem szerokie grono osób ma nawet (błędne) przekonanie o tym, aby zbyt wiele nie rozmawiać o swoim samopoczuciu, pewne kwestie przemilczeć, lub zostawić je bo „pewnie same się ułożą”. Jest to wysoce sprzeczne z zaleceniami specjalistów! Psychoterapeuci i psychologowie zdecydowanie odradzają ten sposób radzenia sobie z rozterkami na temat naszej psychiki, a wręcz wskazują, że powinno być zupełnie odwrotnie. 

Długotrwale obniżony nastrój

Kiepskie samopoczucie i nastrój, który pozostaje obniżony przez długi czas może być bardziej dotkliwy, niż mogłoby się wydawać. Zaburzenia nastroju to objaw, które z pewnością nie powinniśmy ignorować. Często towarzyszy mu także przewlekłe zmęczenie, utrata zainteresowań, brak odczuwania przyjemności czy zaburzenia snu lub nawet napady lęku – a to wszystko przecież należy do objawów depresji, która nieleczona może się rozwijać. Codzienne funkcjonowanie dla osób odczuwających te symptomy może być w znaczny sposób utrudnione. Wystarczy dodać do tego jeszcze czynniki zewnętrzne – czyli trudne sytuacje, które mogą nas spotkać w życiu (jak np. utrata pracy, rozpad związku), a sytuacja może okazać się trudna do opanowania samodzielnie. Warto wtedy przemyśleć wsparcie u specjalisty.

Sposoby na obniżenie nastroju

Nie ma jednoznacznie dobrych sposobów, które będą sprawdzały się w każdej sytuacji. Każdy z nas jest na tyle różny i indywidualny, że powinien szukać rozwiązania, które sprawdzi się podczas przeżywania swoich osobistych, określonych problemów. Istnieje jednak wiele ogólnych zaleceń, które mogą okazać się trafne w licznych przypadkach. Przede wszystkim nie należy się zamykać w sobie i izolować od kontaktu z drugim człowiekiem. Niesamowicie ważna bywa zwykła rozmowa z bliskimi o swoich trudnościach. Pozwala to na „wyrzucenie z siebie” tego co nas gryzie i poczucie bycia wysłuchanym. Samotność, która może nas dotykać, może nie być odczuwalna wtedy tak bardzo. Wszystko zależy jednak od podejścia osoby, do której się zwracamy. Niektórzy niesłusznie mogą w nas pobudzać poczucie winy i zalewanie nas problemami, co może pogłębić negatywne emocje, które odczuwamy.

Psychoterapeuci i psycholodzy okazują potrzebne wsparcie

Jeśli czujemy brak wsparcia u swoich bliskich zawsze możemy zwrócić się o specjalistyczną pomoc do psychologa lub psychoterapeuty, a w niektórych przypadkach słuszna będzie również wizyta u lekarza psychiatry.

Profesjonalni specjaliści

Jeśli czujemy obniżenie nastroju, które trwa już od dłuższego czasu i nie potrafimy sobie z nim poradzić samemu, bez wahania możemy zwrócić się o specjalistyczną pomoc. Ten rodzaj wsparcia jest świadczony przez psychologów i psychoterapeutów. To osoby odpowiednio przeszkolone do udzielania pomocy z zakresu zdrowia psychicznego. Wystarczy, że zapiszemy się do specjalisty na wizytę konsultacyjna i z pewnością zostaniemy poinformowani zaleceniach co do ewentualnego dalszego leczenia. Jedną z powszechnie praktykowanych metod walki z obniżeniem nastroju i depresją jest psychoterapia. Jest to proces, który może być prowadzony na różne sposoby. Terapeuci pracują w różnych nurtach psychoterapii, które potrafią się od siebie różnić sposobem podejścia do problemu. Możemy przeczytać o tym jak znaleźć dobrego psychoterapeutę dla siebie na blogu dotyczącym psychoterapii, lub po prostu spróbować umówić się na spotkania ze specjalistą i to od niego zaczerpnąć potrzebnych informacji. Niewątpliwie każde z tych rozwiązań będzie dobre – najważniejsze jest to, aby działać w kierunku poprawy swojego stanu zdrowia psychicznego.

Stan zdrowia psychicznego może być znaczącą przeszkodą do odczuwania życiowej satysfakcji i czerpania przyjemności z dnia codziennego, dlatego też nie pozwólmy na to, aby ominęły nas w życiu te ważne aspekty. W miarę możliwości spróbujmy sami zadbać o swoją psychikę, a w razie konieczności śmiało korzystajmy ze specjalistycznych usług ekspertów, którzy będą nas wspierać w prawidłowym procesie leczenia zdrowia psychicznego.

Dodaj komentarz

Identyfikator
E-mail
Witryna internetowa