
Fentanyl a tradycyjne narkotyki: Dlaczego jest tak bardzo niebezpieczny i jak rozpoznać objawy przedawkowania?
Dobrze znane narkotyki coraz częściej zamieniane są na substancje, które powodują szybkie uzależnienie. Dla dilerów to świetna okazja, aby w prosty sposób pozyskać stałych klientów, natomiast dla osób uzależnionych to poważne niebezpieczeństwo, ponieważ tego typu narkotyki można łatwo przedawkować. Jednym z przykładów jest fentanyl – silnie działający lek przeciwbólowy o właściwościach narkotycznych.
Fentanyl i jego obecność na ulicach zamiast w szpitalach
Fentanyl to lek zaliczany do opioidowych leków przeciwbólowych anestezjologicznych. Jest 100 razy silniejszy niż morfina. Stosowany jest najczęściej u pacjentów onkologicznych w zaawansowanym stadium choroby, jak również w trakcie bolesnych operacji podczas wprowadzania pacjentów w śpiączkę farmakologiczną. Fentanyl może być także stosowany jako środek uspokajający. Obecnie jest to najsilniejszy lek przeciwbólowy. Co ważne, ma on również bardzo silne działanie narkotyczne. W Polsce stosowany jest pod ścisłą kontrolą lekarską.
W Stanach Zjednoczonych fentanyl spowodował śmierć setek tysięcy osób. Najmłodsza ofiara miała zaledwie rok. W Polsce bez wskazań medycznych, można ten lek pozyskać w sposób nielegalny, przez co jest on zażywany niezgodnie z przeznaczeniem. Stwarza to poważne zagrożenie dla osób, które sięgają po ten narkotyk.
Czym różni się fentanyl od innych popularnych narkotyków, takich jak heroina czy kokaina?
Fentanyl określane jest mianem jednej z najniebezpieczniejszych substancji narkotycznych. Jest znacznie silniejszy od morfiny, heroiny czy kokainy, ponadto błyskawicznie uzależnia. Często zażywany jest jako zamiennik wymienionych narkotyków. Jego przyjęcie wywołuje otępienie, rozluźnienie mięśni, błogostan, lekką euforię oraz senność. Sny wywoływane przez fentanyl są niezwykle realistyczne. W porównaniu do innych narkotyków bardzo szybko uzależnia. Wystarczy przyjmować go systematycznie, aby po kilku, kilkunastu dniach organizm zaczął domagać się jego ponownego zażycia.
Dlaczego fentanyl jest szczególnie groźny dla użytkowników, nawet w niewielkich ilościach?
Fentanyl to bardzo pożądana substancja dla dilerów narkotyków. Jego produkcja nie jest wymagająca i może odbywać się w małych laboratoriach, które zazwyczaj są trudne do wykrycia. Dodatkowo szybko uzależnia, dzięki czemu handlarze mają stały zbyt. Wraz z kolejną dawką fentanylu rośnie również tolerancja, co skutkuje przyjmowaniem zwiększonej ilości narkotyku. Niestety w przypadku fentanylu, szybko dochodzi do przedawkowania. Skutkuje to depresją ośrodka oddechowego, czego konsekwencją jest śmierć w wyniku uduszenia.
Jakie są objawy zażycia i przedawkowania fentanylu?
Podobnie jak inne opioidy fentanyl działa wskutek wiązania się z receptorami opioidowymi w organizmie, znajdującymi się w tych obszarach mózgu, które odpowiadają za kontrolowanie bólu i emocji. Do podstawowych objawów zażycia fentanylu zalicza się:
- nienaturalny błogi stan;
- senność;
- skrajne uczucie szczęścia;
- bóle mięśni i kości;
- dezorientację;
- silne pragnienie;
- problemy z koordynacją ruchową.
Przedawkowanie fentanylu skutkuje występowaniem szeregu niebezpiecznych symptomów, jak również śmierci. Wysokie stężenie tego narkotyku w surowicy prowadzi do:
- nadmiernej senności;
- nudności i wymiotów;
- problemów z oddychaniem;
- spowolnienia oddychania;
- utraty przytomności;
- niedotlenienia mózgu oraz innych narządów;
- śpiączki;
- zatrzymania akcji serca;
- zgonu.
W sytuacji, kiedy dostrzegane są objawy świadczące o przedawkowaniu fentanylu, wówczas należy niezwłocznie wezwać pogotowie bądź udać się na oddział ratunkowy. Przyjęcie za dużej ilości narkotyku wymaga pilnej interwencji lekarskiej.
Kiedy używa się naloksonu?
Nalokson to preparat stosowany w celu:
- rozpoznania zatrucia opioidami;
- niwelowaniem objawów zatrucia;
- forma zakończenia znieczulenia wywołanego wskutek podania narkotycznych leków przeciwbólowych;
- leczenia uzależnienia od opioidów u osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 15. roku życia.
Nalokson może być podawany domięśniowo, dożylnie, podskórnie, podjęzykowo, doustnie lub donosowo. Zastosowana dawka leku jest zależna od jednostki chorobowej, wieku pacjenta, masy ciała i chorób towarzyszących. O optymalnych proporcjach decyduje lekarz. Podając nalokson osobom, które spożyły dużą dawkę fentanylu, lekarz musi zachować szczególną ostrożność, ze względu na możliwość uzyskania przeciwnego działania oraz potencjalne ryzyko groźnych objawów odstawienia. Mowa tutaj m.in. o nadpobudliwości, wzmożonej potliwości, wycieku z nosa, zaburzeniu rytmu serca czy nadciśnieniu tętniczym. Pacjenci, którym podawany jest nalokson, muszą być pod stałą opieką lekarską.
Gdzie szukać pomocy w przypadku uzależnienia?
Uzależnienie od fentanylu wymaga interwencji lekarskiej oraz kompleksowej terapii uzależnień. Wyjście z nałogu jest bardzo trudne, stąd też konieczne jest holistyczne podejście. W pierwszej kolejności istotne jest, aby ustabilizować stan pacjenta i wyeliminować wszelkie zagrożenia względem jego zdrowia i życia. W dalszym etapie konieczna będzie profesjonalna terapia. W tym celu warto udać się po pomoc do Ośrodka Przebudzenie, który dysponuje wykwalifikowaną kadrą. Współpracują oni na co dzień z osobami uzależnionymi od różnych substancji, stąd też doskonale dobierają indywidualne metody leczenia i terapii.
Fentanyl nie tylko w krótkim czasie uzależnia, ale przede wszystkim w szybkim tempie prowadzi do przedawkowania, które najczęściej kończy się śmiercią. Istotne jest zatem, aby nie bagatelizować występujących objawów i niezwłocznie wezwać pomoc medyczną.
Artykuł sponsorowany