Wyrwanie zęba – czy boli, ile kosztuje i co można jeść po?

Jak wszyscy dobrze wiemy, że zdarzają się sytuacje, gdy uratowanie zęba jest po prostu niemożliwe. Leczenie stomatologiczne polega wówczas na wyrwaniu zęba. Czy wspomniany zabieg jest bolesny i jakie wiążą się z nim koszta? O tym poniżej.

Czy zabieg wyrwania zęba po wcześniejszym podaniu znieczulenia boli?

Standardowo usunięcie zęba przeprowadza się się w znieczuleniu miejscowym, które prawidłowo podane jest gwarancją bezbolesności całego zabiegu.  Podanie znieczulenia również nie jest bolesne. Odbywa się ono w formie iniekcji, czyli zastrzyku podawanego bezpośrednio w dziąsło. W przypadku osób z niskim progiem odporności na ból stomatolog może za pomocą specjalnego żelu znieczulić również dziąsło przed podaniem zastrzyku. Pa Jedyny dyskomfort bólowy jaki może odczuwać pacjent w czasie ekstrakcji to uczucie rozpierania. Niezbyt przyjemne mogą być również dźwięki, które niestety mogą towarzyszyć wyrywaniu zęba. Samo podanie znieczulenia również nie boli.

Należy jednak mieć na uwadze fakt, że podane znieczulenie nie zadziała. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce, gdy w okolicy zęba przeznaczonego do wyrwania rozwinął się już stan zapalny z ropnym wysiękiem. Towarzyszące mu kwaśne środowisko powoduje, że środki przeciwbólowe działają z mniejszą siłą. W takich przypadkach stomatolog zazwyczaj decydują się najpierw na rozpoczęcie antybiotykoterapii, który ma na celu usunięcie toczącej się infekcji, dopiero po jej ustąpieniu dochodzi do usunięcia zęba.

Usunięcie zęba – czy można jeść po zabiegu

To bardzo ważne, aby po zabiegu usunięcia zęba pacjent przestrzegał zaleceń stomatologa. Przestrzeganie wytycznych otrzymanych w gabinecie stomatologicznym w znacznym stopniu ogranicza liczbę ewentualnych powikłań. Zgodni z przyjętymi normami przez pierwsze dwie godziny po zabiegu pacjent nie powinien nic jeść ani pić. Natomiast posiłki spożywane w następnej dobie po usunięcia zęba powinny być miękką konsystencję i letnią temperaturę. Ważnym aspektem jest także utrzymywanie odpowiedniej higieny w jamy ustnej. Nie zaleca się intensywnego płukania jamy ustnej nawet przez 3 pierwsze doby po zabiegu. W przypadku osób palących papierosy powinno się z nich zrezygnować na minimum pierwsze 24 godziny po zabiegu.

Ile kosztuje wyrwanie zęba?

W zależności od tego jaki ząb ma zostać wyrwany wiążą się z tym różne nakłady finansowe. Co do reguły można założyć, że średni koszt związany z ekstrakcją wynosi od 100 do 250 złotych. Jest to zależne między innymi od liczby usuwanych korzeni. w przypadku zębów mądrości, czyli tak zwanych ósemek wzrasta on do 300 – 400 złotych. Jest to uwarunkowane między innymi faktem, że jest to zabieg zdecydowanie bardziej skomplikowany. W sytuacjach, gdy wymagana jest interwencja chirurgiczna może on dochodzić nawet do 500-600 złotych za pojedynczego zęba. Koszt związany z podaniem znieczulenia miejscowego to dodatkowe 30 lub 50 złotych. Jeżeli istnieje konieczność zaszycia rany powstałej na skutek wyrwania zęba należy doliczyć do rachunku kolejne 80-150 złotych. Koszta wspomnianych usług dodatkowych mogą być w liczone w cenę zabiegu. Wszystko zależy od polityki finansowej placówki.

Artykuł powstał we współpracy z frankowski.pl

Dodaj komentarz

Identyfikator
E-mail
Witryna internetowa