Czym jest terapia manualna?

[REKLAMA]

Szacuje się, że co drugi dorosły Polak ma problemy z kręgosłupem i układem ruchu. Przyczyny takich schorzeń są różne, ale zazwyczaj głównymi problemami są kontuzje, nieprawidłowy tryb życia oraz brak ruchu. Jednym ze sposobów na poprawę stanu zdrowia jest terapia manualna. Na czym dokładnie polega ta metoda leczenia i w czym może nam pomóc?

Czym jest terapia manualna?

Terapia manualna to jedna z metod fizjoterapeutycznych, będąca formą specjalnie przygotowanego masażu. Jej głównym zadaniem jest wspomożenie kręgosłupa i stawów. Poza masażem stosuje się również inne techniki jak np. uciski i chwyty, które mają pomóc w przywróceniu odpowiedniej ruchomości stawów i uśmierzyć pojawiający się ból.

Z terapii manualnej korzysta się w ortopedii, reumatologii, neurologii oraz przy rehabilitacji. Pacjencji cenią  sobie to, że jest to całkowicie bezpieczna i pewna metoda, która opracowywana jest indywidualnie, w zależności od stanu zdrowia i trapiących daną osobę schorzeń.

Historia terapii manualnej

Terapia manualna wywodzi się z czasów starożytnych. Wykorzystywano ją m.in. w starożytnym Egipcie i Grecji. Technika ta trafiła do współczesnej medycyny dzięki angielskim lekarzom, którzy już w XIX wieku korzystali z niektórych metod manualnych, by ulżyć w cierpieniu pacjentom ze schorzeniami narządu ruchu. Kolejnym miejscem, w którym dostrzeżono zalety tej techniki były Stany Zjednoczone. Reszta świata poznała się na terapii manualnej dopiero końcem XX wieku, kiedy to powstały specjalne programy szkolące terapeutów.

Wskazania i przeciwwskazania do stosowania terapii manualnej

Terapię manualną należy stosować w przypadku różnych problemów z układem kostnym i stawami. Szczególnie dobrze radzi sobie w przypadku bólu kości ogonowej, krzyżowych i lędźwiowych. Za pomocą terapii manualnej można wyeliminować także takie dolegliwości jak zbyt często oddawanie moczu, migreny, wady postawy i zaburzenia snu.

Niestety, z tej formy terapii nie mogą skorzystać wszyscy. Choć jest to bardzo bezpieczna metoda, to istnieje kilka przeciwwskazań do jej stosowania. Przede wszystkim nie należy używać tej techniki, gdy pacjenci cierpią na żylaki odbytu, choroby końca dróg pokarmowych, osteoporozę i problemy z krzepliwością krwi. Terapia manualna zabroniona jest także kobietom w ciąży.

Zabiegi terapii manualnej

Zanim wybierzemy się na zabieg, warto wykonać rezonans magnetyczny i zdjęcia rentgenowskie kręgosłupa. Znacząco ułatwi to pracę terapeucie, który musi znaleźć dla nas odpowiedni rodzaj terapii. Samo leczenie zależy od tego, jakie dolegliwości nam dokuczają. Zazwyczaj jednak pacjenci siedzą lub kładą się, a terapeuta mocnymi i zdecydowanymi ruchami uciska odpowiednie punkty na kręgosłupie.

Warto pamiętać, że zabiegi terapii manualnej to nie wszystko. Uciskanie zablokowanych punków ma tylko pobudzić nasz organizm do działania. Dużą część pracy musimy wykonać samodzielnie. Bez zmiany stylu życia, odrzucenia używek i stosowania odpowiedniej diety żadna terapia nie przyniesie efektów. Ważne jest także wykonywanie w domu specjalnych, przygotowanych dla nas ćwiczeń.

Artykuł został przygotowany we współpracy z rehab-gdansk.pl

Dodaj komentarz

Identyfikator
E-mail
Witryna internetowa