Jesteś ozdrowieńcem COVID – 19? Odwiedź sanatorium!

Pandemia COVID – 19 stanowiła wyzwanie dla współczesnej medycyny właściwie od dnia, w którym wykryto pierwszy przypadek choroby. O ile tempo i ilość zachorowań udało się w pewnym stopniu unormować dzięki profilaktyce i szczepieniom, to prawdziwy problem rozpoczął się w momencie odkrycia, że koronawirus sieje w organizmie spustoszenie, które ujawnia się jeszcze przez długi czas po wyzdrowieniu. W powrocie do pełni sił mogą okazać się pomocne sanatoria i centra rehabilitacji – oto, dlaczego warto je odwiedzić.

Długofalowe skutki COVID – 19

Naukowcy szacują, że aż 15 – 30% ozdrowieńców może borykać się ze skutkami zarażenia koronawirusem nawet do 6 miesięcy po uzyskaniu negatywnego wyniku testu. Pierwotnie sądzono, że zespół post – covidowy dotyka wyłącznie układu oddechowego, jednak okazało się, że osoby, które ozdrowiały doświadczają nieprzyjemnych objawów także ze strony układu krążenia, układu odpornościowego oraz mózgu. Pacjenci często skarżą się na występujące nagle skoki ciśnienia, szybkie męczenie się mięśni, spadek wydolności fizycznej oraz tak zwaną mgłę umysłową, czyli problemy z koncentracją, logicznym myśleniem, a nawet formułowaniem prawidłowo brzmiących zdań.

Jak poradzić sobie z zespołem post – covidowym?

U części osób zespół post – covid nie wystąpi wcale, a dla niektórych jego skutki nie będą zbyt dotkliwe. Pacjenci, którzy mimo otrzymania negatywnego wyniku testu zauważają, że nieprzyjemne objawy ze strony układu oddechowego bądź krwionośnego wciąż się utrzymują, powinni przede wszystkim skontaktować się z lekarzem rodzinnym w celu przeprowadzenia wywiadu medycznego i podstawowych badań laboratoryjnych. Często jedynym narzędziem w walce z długofalowymi skutkami choroby okazuje się wyjazd do sanatorium, które oferuje wielokierunkową terapię i zapewnia odpowiednie warunki oraz narzędzia gwarantujące powrót do zdrowia.

Sanatoria pomocne w walce z zespołem post – covidowym

Sanatoria często okazują się nieocenione w walce z długofalowymi skutkami choroby wywołanej koronawirusem. Nie tylko pozwalają na zmianę otoczenia oraz oferują całodobową opiekę medyczną, ale jednocześnie umożliwiają przeprowadzenie wszelkich badań i rehabilitację ściśle ukierunkowaną na problemach, z którymi zmaga się pacjent. Pierwszym etapem wizyty w sanatorium jest konsultacja lekarska, podczas której specjalista przeprowadza drobiazgowy wywiad medyczny, a następnie kieruje chorego na badania takie jak EKG, spirometrię czy badanie klatki piersiowej i mózgu tomografem komputerowym. Po określeniu stanu zdrowia ozdrowieńca, następuje dobór odpowiedniej ścieżki rehabilitacyjnej, która dostosowana jest do stanu zdrowia, stylu życia oraz problemów, z którymi zmaga się pacjent. Oto niektóre z metod rehabilitacji stosowane u osób, które zmagają się ze skutkami COVID – 19:

  • ćwiczenia oddechowe, których zadaniem jest wyrobić u pacjenta nawyki zdrowego kaszlu oraz prawidłowego oddychania i rozluźniania oraz napinania mięśni międzyżebrowych i przepony,
  • tlenoterapia oraz inhalacje, które wykazują korzystny wpływ na funkcjonowanie płuc oraz przyczyniają się do regeneracji błony śluzowej górnych dróg oddechowych,
  • kinezyterapia, która stanowi jeden z najważniejszych elementów rehabilitacji osób doświadczających długofalowych skutków COVID – 19. Polega ona na leczeniu za pomocą ruchu, a ćwiczenia realizowane są na przyrządach takich jak np. bieżnie czy orbitreki oraz pod okiem wykwalifikowanych fizjoterapeutów,
  • pomoc psychologiczna, która często okazuje się niezbędna, zwłaszcza u osób starszych i tych z chorobami współtowarzyszącymi. Ozdrowieńcy często doświadczają lęku, wahań nastroju i permanentnej obawy o swoje życie, z tego względu pomoc specjalisty powinna być jednym z elementów powrotu do zdrowia.
Autor artykułu
Publikacja powstała dzięki współpracy z Hotel Bristol w Busku Zdrój – luksusowym hotelem ze strefą SPA i Medical Center.

Dodaj komentarz

Identyfikator
E-mail
Witryna internetowa