Uszkodzenie ścięgien zginaczy i sposoby przywrócenia funkcji

[REKLAMA]

Uszkodzenie ścięgien zginaczy palców jest stosunkowo powszechnym urazem ręki. Konsekwencją są trudności w zginaniu palców, co znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jedyną skuteczną metodą przywrócenia funkcji ręki po uszkodzeniu ścięgien zginaczy jest leczenie chirurgiczne. Odbywa się ono jedno- lub wieloetapowo. Na czym polega operacja ścięgna zginaczy? Wyjaśnia specjalista chirurgii ręki dr n. med. Tomasz Matuszewski.

Pierwotna rekonstrukcja urazów ścięgien zginaczy

Wybór metody przywracania funkcji ręki po uszkodzeniu ścięgien zginaczy zależy od:

  • wysokości, na której doszło do uszkodzenia,
  • charakteru uszkodzenia,
  • mechanizmu uszkodzenia,
  • narzędzia, które spowodowało uszkodzenie.

W większości przypadków wykonywana jest rekonstrukcja wtórna, która odbywa się dopiero po zagojeniu się rany ręki i składa się z kilku etapów. Jednak jeśli rana jest czysta, została zadana ostrym narzędziem i nie spowodowała uszkodzenia innych sąsiadujących tkanek, to uzasadnione jest podjęcie rekonstrukcji pierwotnej bezpośrednio po urazie, w ciągu pierwszych 24 godzin. W opinii doświadczonych chirurgów ręki wyniki takiego postępowania bardzo dobrze rokują. Pierwotna rekonstrukcja ścięgien może zostać przeprowadzona tylko w specjalistycznym ośrodku chirurgii ręki, przez osobę, która ma doświadczenie w zabiegach rekonstrukcyjnych w obrębie ręki.

Wieloetapowe przywracanie funkcji ścięgien zginaczy

Uszkodzenie ścięgien, odpowiadających za zginanie palców, może mieć miejsce na różnej wysokości. Największe trudności dla chirurgów pojawiają się, gdy do uszkodzenia doszło w strefie pochewki ścięgnistej na palcach i częściowo na dłoni, obejmując paliczek środkowy i podstawny. Jeżeli jednocześnie uszkodzone są elementy tzw. pierścieni, które przytrzymują ścięgno w stosunku do kości oraz występują uszkodzenia innych tkanek, to zaleca się postępowanie wieloetapowe.

Pierwszy etap rekonstrukcji wtórnej polega na usunięciu uszkodzonego ścięgna i wytworzeniu kanału, w którym po kilku tygodniach zostanie umieszczone nowe ścięgno. Kanał wytwarzany jest na specjalnym silikonowym pręcie. Po minimum 6-8 tygodniach jest gotowy do przyjęcia przeszczepu. Ścięgno do transplantacji pobiera się z innego miejsca na ręce lub stopie i umieszcza się je w przygotowanym wcześniej kanale.

Chociaż po operacji obowiązuje specjalna procedura, zapobiegająca powstawaniu zrostów, czasem nie sposób ich uniknąć. Wówczas konieczny jest jeszcze trzeci etap – zabieg uwolnienia przeszczepionego ścięgna ze zrostów.

Przy zachowaniu odpowiednich warunków leczenia i przestrzeganiu zasad, rekonstrukcja ścięgien pozwala na zachowanie funkcji chwytnej ręki, a nawet wykonywanie niektórych precyzyjnych ruchów. Za wynik dobry uważa się również pewien deficyt możliwości zginania, pod warunkiem że nie utrudniają one życia codziennego.

Więcej na temat uszkodzenia ścięgien zginaczy dowiesz się od specjalistów z Model Med w Warszawie – zapraszamy do kontaktu: https://www.modelmed.pl/kontakt/

Dodaj komentarz

Identyfikator
E-mail
Witryna internetowa