Jak prawidłowo korzystać z sauny?

Korzystanie z sauny cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn. Nie ma się temu co dziwić, bo saunowanie może korzystnie wpływać zarówno na nasze zdrowie, jak i samopoczucie. Trzeba jednak pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad. Najważniejsze jest bowiem to, aby korzystanie z sauny było bezpieczne. Warto także mieć na uwadze to, że istnieją pewne przeciwwskazania do saunowania.

Jak przygotować się do korzystania z sauny?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak należy się właściwie przygotować do korzystania z sauny. Na pewno należy uświadomić sobie to, iż przeciwwskazane jest saunowanie po spożyciu obfitego posiłku. Najlepiej byłoby nie jeść niczego na dwie godziny przed planowanym pobytem w saunie. Nie możemy również spożywać napojów alkoholowych. W przeciwnym bowiem razie, narażamy swoje zdrowie na szwank. Warto byłoby także skorzystać z toalety, bo później nie będzie to przez jakiś czas możliwe. Przed wejściem do sauny należałoby również starannie umyć swoje ciało, a następnie je osuszyć.

Co należy robić po wejściu do sauny?

Po wejściu do sauny powinniśmy zachowywać się w ściśle określony sposób. Jeżeli dopiero co rozpoczynamy swoją przygodę z saunowaniem, dobrze byłoby skorzystać z najniższej z dostępnych ławek. Możemy położyć się na ławie, jeżeli mamy na to ochotę. Ręcznik powinien znajdować się pod każdą częścią naszego ciała, która ma kontakt z sauną. W saunie nie powinniśmy przebywać dłużej niż kwadrans. Dotyczy to przede wszystkim osób, które korzystają z niej po raz pierwszy. Warto mieć na uwadze to, że w saunie będą najprawdopodobniej przebywały także inne osoby. Należy więc zachowywać się w sposób kulturalny, aby nie zakłócać ich wypoczynku. Jeśli będziemy uprzejmi wobec innych, istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że oni również będą uprzejmi wobec nas. Niesamowicie istotne jest także przestrzeganie regulaminu saunarium. W przeciwnym bowiem razie, możemy zostać z niego wyproszeni. Jeśli nie jesteśmy pewni tego, jakie dokładnie zasady panują w konkretnej saunie, starannie przeczytajmy regulamin.

Jak postępować po wyjściu z sauny?

Ważne jest nie tylko odpowiednie przygotowanie do saunowania, ale również właściwe zachowanie po wyjściu z sauny. Na pewno warto byłoby spłukać pot ze swojego ciała chłodną, ale nie zimną wodą. Warto byłoby także pomyśleć o wypoczynku. Czas jego trwania powinien wynosić przynajmniej tyle, ile trwał nasz pobyt w saunie. Najkorzystniejszy będzie dla naszego organizmu wypoczynek w pozycji leżącej. Dobrym pomysłem będzie także dezynfekcja stóp. Możemy wykorzystać do tego celu preparat zakupiony w aptece bądź w drogerii. Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z tego, aby nie korzystać z sauny częściej niż raz w tygodniu przez około dwie godziny. W przeciwnym razie, saunowanie może zaszkodzić naszemu zdrowiu zamiast mu pomóc.

Przeciwwskazania do saunowania

Niestety, pomimo korzyści wynikających z saunowania, nie jest to rozrywka dobra dla każdego. Korzystanie z sauny jest przeciwwskazane między innymi osobom zmagającym się z epilepsją, jak również z miażdżycą czy chorobą nowotworową. Wśród przeciwwskazań wymienić należy także ciążę, jak również okres menstruacji. Saunowanie nie jest także dobre dla osób, które zmagają się z uzależnieniem od narkotyków, alkoholu oraz od leków. Jeśli mamy wątpliwości co do tego, czy możemy korzystać z sauny, skontaktujmy się z lekarzem rodzinnym. Pamiętajmy także o tym, iż niektóre przeciwwskazania mają charakter przemijający. Jeżeli ustąpią, możliwe będzie więc skorzystanie z sauny.

Autor artykułu
Publikacja powstała dzięki współpracy z Hotel Bristol w Busku Zdrój – luksusowym hotelem ze strefą SPA i Medical Center.

Dodaj komentarz

Identyfikator
E-mail
Witryna internetowa