Skóra skłonna do przesuszenia – które zabiegi odpowiednio ją nawilżą?

Skóra jest największym narządem naszego organizmu, który ma stały kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Dla prawidłowego jej funkcjonowania oraz zachowania funkcji metabolicznych, immunologicznych oraz termoregulacyjnych konieczne jest właściwe nawilżenie jej zewnętrznej partii, a także podtrzymanie ochronnego płaszcza lipidowego. Stan nawodnienia naskórka ma również kluczowe znaczenie dla kondycji skóry, a przede wszystkim jej elastyczności i jędrności oraz naturalnego blasku. Skóra sucha wyróżnia się nie tylko niekorzystnym wyglądem, lecz także nieprawidłowym funkcjonowaniem. Z pomocą przychodzą nam zabiegi medycyny estetycznej. Które z nich odpowiednio nawilżą skórę? Podpowiadamy.

Jak rozpoznać przesuszoną skórę?

Sucha skóra najprościej ujmując jest spowodowana defektem warstwy rogowej naskórka. Warstwa ta pełni funkcję swoistej tarczy, która przeciwdziała utracie nawilżenia, a także chroni przed drobnoustrojami i czynnikami zewnętrznymi. Warstwa rogowa składa się bowiem z korneocytów, które mocno do siebie przylegają. Towarzyszy im również cement lipidowy oraz tak zwany naturalny czynnik nawilżający. Istotną rolę w jej prawidłowym funkcjonowaniu ma także odpowiedni poziom pH, który wynosi 3,5.

U jakich osób może objawiać się sucha skóra? Czynniki wywołujące są bardzo zróżnicowane, które różnić się będą w zależności od indywidualnego przypadku. Mimo wszystko niektóre z nich można wymienić jako główne. Z pewnością będzie to stosowanie mydeł, które powodują alkalizację naskórka. Przesuszenie może być również dziedziczone po kimś z naszych bliskich. Negatywny wpływ na cerę ma również przebywanie w ogrzewanym lub klimatyzowanym środowisku, a także ekstremalna ekspozycja na słońce. Błędy w diecie również mogą przyczyniać się do nadmiernej suchości cery. Ostatnim elementem mogą być choroby skórne, takie jak alergie czy łuszczyca, a także dolegliwości ogólnoustrojowe.

Skóra przesuszona cechuje się brakiem elastyczności oraz uczuciem napięcia i ściągnięcia skóry. Ma one również skłonność do powstawania podrażnień i zaczerwienień, przy czy może towarzyszyć nam również uczucie pieczenia. Sucha skóra jest często pozbawiona zdrowego kolorytu i blasku.

Zabiegi dla cery suchej w gabinecie medycyny estetycznej – jakie stosować?

Osoby, które cierpią z powodu suchej skóry, zdają sobie sprawę z trudności w jej pielęgnacji. Aby właściwie zadbać o ten rodzaj skóry, należy stosować odpowiednie produkty, które zarówno nawilżają, jak i odbudowują jej warstwy ochronne. Mimo wszystko w niektórych przypadkach same preparaty mogą już nie wystarczać i wtedy z pomocą przychodzą zabiegi medycyny estetycznej. Do popularnych zabiegów dla skóry suchej można zaliczyć mikrodermabrazję, peelingi chemiczne, mezoterapia igłowa oraz rewitalizacja za pomocą wypełniaczy kwasu hialuronowego.

Wszystkie te zabiegi mają za zadanie ingerować w barierę ochronną skóry, dzięki czemu do produkcji pobudzany jest kolagen oraz lipidy, a także ograniczane jest produkowanie sebum, szczególnie przy cerze tłustej. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji zabiegowej możemy w łatwy i prosty sposób oczyszczać cerę, a także odżywiać ją, przez co będzie się ona rzadziej przesuszać. Kosmetologia jest niezwykle rozległą dziedziną, która stale się rozrasta, dlatego też warto śledzić kolejne nowinki.

Dodaj komentarz

Identyfikator
E-mail
Witryna internetowa