Czym jest profilaktyka zdrowia psychicznego?

Jeszcze kilka lat temu, problemy zdrowia psychicznego były tematem tabu. Osoby, które potrafiły się przyznać do choroby psychicznej, były często stygmatyzowane oraz wyśmiewane przez osoby bliskie. Na szczęście wraz z kolejnymi miesiącami sytuacja w Polsce uległa znaczącej poprawnie. Coraz częściej można przeczytać artykuły w których osoby publiczne mówią o zmaganiach w walce z depresją lub innymi zaburzenia. Świadomość społeczeństwa w kwestii zdrowia psychicznego zmieniła się również podczas trwania pandemii. Okazało się, że znacząca cześć Polaków borykała się z obniżonym nastrojem, a w mediach społecznościowych oraz w prasie było coraz więcej informacja na temat zdrowia psychicznego. Profilaktyka zdrowia psychicznego to nic innego jak wykonywanie działań, których celem jest redukcja zagrożeń, które mogą doprowadzić do rozwinięcia się choroby psychicznej.

Jakie działania należy podjąć, aby uchronić się przed zachorowaniem?

Na nasza sferę psychiczną ma wpływ wiele czynników, o których czasami nawet nie myślimy, dlatego warto zastanowić się nad codzienną rutyna i wprowadzić zmiany, które mogą poprawić komfort życia.

Do jednych z czynników, które mają wpływ na poprawę samopoczucia psychicznego należy aktywność fizyczna. Od wielu lat badania naukowe potwierdzają, że zwiększona aktywność fizyczna ma bardzo dobry wpływ na organizm człowieka. Nie tylko stanowi profilaktykę chorób serca, lecz ćwiczenia redukują stres, przeciwdziałają depresji, ponieważ podczas aktywności dochodzi do zwiększonej produkcji endorfin, czyli hormonu szczęścia.

Aktywność fizyczną powinny uprawiać wszystkie osoby – bez względu na wiek. Oczywiście dobór ćwiczeń powinien uwzględniać wiek, umiejętności oraz choroby współistniejące. Osoby starsze, które mają kilka chorób współistniejących powinny zasięgnąć rady lekarza lub trenera personalnego, ponieważ w starszym wieku jest większa podatność na wystąpienie urazów.

Ćwiczenia są również zalecane dla kobiet w ciąży, lecz muszą być dokładnie omówione z ginekologiem oraz uwzględniać stopień zaawansowania ciąży. Nie wszystkie ćwiczenia, które wykonuję się w pierwszym trymestrze, można wykonywać w trzecim.

Dbaj o sen

Kolejnym aspektem, który ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne jest sen, a właściwie efektywny sen. Długość snu jest uzależniona od wieku i naukowcy twierdzą, że osoba dorosła powinna spać przez ok. 7-8 godzin. W niektórych badaniach można się spotkać z teorią, że wystarczy 6-7 godzin snu.

Istotne jest to, aby sen trwał nieprzerwalnie przez kilka godzin. Tylko w ten sposób ciało regeneruje się w odpowiedni sposób. Efektywny sen ma wpływ na nasze samopoczucie w ciągu dnia. Osoba wyspana jest bardziej skoncentrowana oraz wypoczęta.

Trudności ze snem są częsty problemem, dlatego jeżeli takie występują, to należy zastanowić się nad przyczynami i spróbować wyeliminować czynniki, które mogą mieć wpływ na jakość snu.

Przed snem nie powinno się oglądać telewizji, czy spożywać obfitych posiłków, ponieważ to pobudza organizm to wzmożonej pracy. Na trzy godziny przed snem nie powinno się również uprawiać aktywności fizycznej. Nie zaleca się  gorącej kąpieli, ponieważ zwiększa temperaturę ciała, która może zakłócić efektywny sen.

Myśl pozytywnie

Jednym z ważnych czynników, które mają wpływ na choroby psychiczne jest nasze życiowe nastawienie oraz zachowanie. Wypowiadanie negatywnych myśli, wręcz pesymizm powodują, że komfort życia ulega pogorszeniu. Może się pojawić wzmożone przygnębienie oraz smutek, ponieważ trudno jest dostrzec pozytywny aspekt życia.

Negatywne komunikaty również obniżają poczucie własnej wartości, co może prowadzić do rozwinięcia się depresji i innych zaburzeń.

Styl radzenia sobie z problemami jest również bardzo istotny, ponieważ to jak człowiek postrzega problem, warunkuje jego dalsze decyzje oraz samopoczucie. Dla jednych błahostki, są ogromnymi problemami, z którymi ciężko sobie radzi, a dla innych – błahostka jest kwestią z którą się szybko upora.

To w jaki sposób rozwiązujemy problemy, jest często uwarunkowane naszymi doświadczeniami z przeszłości. Niektórzy mają tendencje do powielania schematów, które zostały przekazane przez rodziców lub innych członków rodziny, co nie zawsze może być związane z podjęciem odpowiedniej decyzji.

Osoby, które mają problem z rozwiązywaniem problemów lub z negatywnym myśleniem, mogą skorzystać z pomocy coacha, którego celem jest wzmocnienie pozytywnych cech oraz pomoc w znalezieniu odpowiednich rozwiązań, które poprawią komfort życia.

Ważnym elementem są także emocje, zwłaszcza ich okazywanie. Warto rozmawiać z innymi oraz dzielić się tym co nas trapi lub sprawiło radość. Rozmowa z drugim człowiekiem ma nieoceniony aspekt w profilaktyce zdrowia psychicznego, ponieważ zwiększa poczucie bezpieczeństwa, a także można uzyskać słowa wsparcia, które są istotne podczas mierzenia się z problemami, czy troskami.

Zdrowie psychiczne jest równie istotnym aspektem życia, jak zdrowie somatyczne, ponieważ w znaczący sposób wpływa na funkcjonowanie całego organizmu oraz postrzeganie świata i życia.

Artykuł powstał we współpracy z https://fajnarecepta.pl/

Dodaj komentarz

Identyfikator
E-mail
Witryna internetowa