Na czym właściwie polega bruksizm?

Bruksizm to pojęcie, które dla wielu osób brzmi dość enigmatycznie. Tymczasem to nic innego jak pewne uciążliwe schorzenie, którego objawy mogą wydawać się dość błahe, ale skutki okazują się dość poważne. Dobrze byłoby więc wiedzieć, czym charakteryzuje się bruksizm. Należy także mieć świadomość tego, jak przebiega leczenie tego problemu zdrowotnego. Na szczęście, w wielu przypadkach okazuje się ono naprawdę skuteczne.

Jakie są najczęstsze przyczyny bruksizmu?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie są przyczyny bruksizmu. Należy jednak od razu zaznaczyć, że za rozwój tej przypadłości może odpowiadać wiele przyczyn. Jedną z najczęstszych jest przewlekły sen. Kolejną częstą przyczyną bruksizmu są różnego rodzaju wady zgryzu. Niekiedy, problem ten dotyka również osób, które borykają się z owsicą. Niestety, ciężko jest stwierdzić, co takiego przyczyniło się do rozwoju bruksizmu u danej osoby. Każdy przypadek jest bowiem inny.

Warto jednak dążyć do poznania źródła problemu. Wówczas możliwa będzie zdecydowanie efektywniejsza walka z nim. Często jednak samodzielne ustalenie przyczyny bądź przyczyn jest niemożliwe. Wówczas warto poprosić o pomoc kogoś z naszych bliskich lub po prostu udać się po poradę do specjalisty.

W jaki sposób objawia się bruksizm?

Objawy bruksizmu mogą być czasami niezauważalne, zwłaszcza na samym początku. Skutki bruksizmu mogą być zaś opłakane. Może on doprowadzić do rozchwiania zębów w szczęce, jak również do ścierania się koron zębowych. Z czasem może dojść również do stanów zapalnych oraz do zwyrodnień w szczęce.

Najpowszechniejszym objawem bruksizmu jest po prostu zgrzytanie zębami w nocy. Niestety, może to utrudniać sen partnerowi lub partnerce osoby, która boryka się z bruksizmem. Symptomem tego problemu zdrowotnego mogą być również bóle głowy, które pojawiają się najczęściej po przebudzeniu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że bruksizm może się rozwinąć zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, bez względu na wiek.

Jak należy leczyć bruksizm?

Leczenie bruksizmu jest niestety dość problematyczne. Nie sposób nie zauważyć, że wymaga ono współpracy z co najmniej dwoma specjalistami. Warto skorzystać między innymi z pomocy doświadczonego protetyka. Być może konieczne okaże się bowiem zamówienie szyny ochronnej na zęby. Konieczna może okazać się także pomoc psychologa i psychoterapeuty. Najlepiej wybrać się po prostu do psychologa, który jest jednocześnie psychoterapeutą. Psychoterapia powinna odbywać się raz w tygodniu.

Wydaje się, że godna polecenia będzie praca w nurcie poznawczo-behawioralnym. Dzięki systematycznej pracy nad sobą najprawdopodobniej uda nam się opanować lepsze techniki walki ze stresem i nadmiernym napięciem emocjonalnym. Efekty psychoterapii nie będą jednak widoczne od razu, a dopiero po jakimś czasie. Warto byłoby więc zachować cierpliwość. Dobrym pomysłem może okazać się także medytacja, jak również relaksujące spacery, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Na pewno nie należy bagatelizować bruksizmu, bo wówczas narażamy się na bardzo poważne problemy.

Artykuł powstał we współpracy z frankowski.pl

Dodaj komentarz

Identyfikator
E-mail
Witryna internetowa