Wirus HPV — ukryte zagrożenie zdrowotne i jego potencjalne skutki

[REKLAMA]

Wirus HPV, czyli ludzki wirus brodawczaka ludzkiego to powszechnie występujący w społeczeństwie patogen, który łatwo się rozprzestrzenia. Wyróżnia się ponad 100 typów wirusa, część z nich jest onkogenna i odpowiada za rozwój nowotworów w organizmie. Jakie są najczęstsze objawy zakażenia? Jak skutecznie się leczyć i przeciwdziałać zakażeniu?

Wirus HPV

  • Charakterystyka wirusa HPV
  • Objawy wirusa HPV
  • Metody leczenia wirusa HPV
  • Profilaktyka wirusa HPV

Charakterystyka wirusa HPV — podstawowe informacje o wirusie brodawczaka ludzkiego

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) to powszechnie występujący patogen o wysokiej zaraźliwości. Jest to najczęstsza choroba przenoszona drogą płciową. Szacuje się, że nawet 70-80% kobiet oraz mężczyzn aktywnych seksualnie miało lub będzie mieć kontakt z HPV. Co więcej, wirus ten rozprzestrzenia się również poprzez kontakt skórny z błonami śluzowymi, krwią, a także jest przenoszony podczas porodu z matki na dziecko.

Wyróżnia się około 100 różnych typów z tego wirusa HPV. Część z nich nie daje żadnych objawów lub są skąpoobjawowe i nie wymagają leczenia. Niektóre rozpowszechnione w populacji typy HPV – 16, 18, 31, 33, 35, 39, 40,43, 51, 52, 53, 54, 55, 56 są wysoko onkogenne, czyli powodują rozwój nowotwór. Najpowszechniejsze są nowotwory szyjki macicy, aż 90% zachorowań jest spowodowanych zakażeniem HPV. Wirus brodawczaka ludzkiego jest czynnikiem powodującym rozwój raka: pochwy, sromu, prącia oraz odbytu.

Objawy wirusa HPV – brodawczak nosa, jamy ustnej i narządów rodnych

Wirus HPV często przebiega bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Najczęściej powodują charakterystyczne zmiany skórne w formie brodawek i kurzajek.

Kłykciny kończyste narządów rodnych

Kłykciny kończyste to charakterystyczne, kalafiorowate brodawki pojawiające się w wyniku zakażenia HPV. Mają białe lub różowawe zabarwienia i są uszypułowany.

U kobiet najczęściej są zlokalizowane w obrębie – warg sromowych, łechtaczki, krocza, pochwie, a nawet szyjce macicy.

U mężczyzn rozwijają się przy penisie w obrzeżu żołędzia, okolicy wędzidełka oraz napletka, czasem w okolicy moszny i pachwinach.

Zarówno u kobiet i mężczyzn kłykciny kończyste mogą się rozwijać również w okolicy odbytu.

Brodawczak w nosie, gardle i jamie ustnej

Brodawkowate zmiany powstałe w wyniku zakażenia HPV mogą się rozwijać nie tylko w obrębie narządów rodnych, lecz także jamy ustnej, krtani, gardła i nosa. Są to niezłośliwe zmiany nowotworowe o charakterystycznej formie, które jednak rzadko kiedy złośliwieją, ale mają tendencję do nawracania. Brodawczak w nosie może się rozwijać pojedynczo lub mnogo, powodując: niedrożność nosa, niewyraźną mowę, czy krwawienia z nosa. Brodawczak w gardle i krtani może prowadzić do problemów z przełykaniem, a także ze słuchem.

Metody leczenia wirusa brodawczaka ludzkiego

Leczenie wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) koncentruje się głównie na zwalczaniu objawów i powikłań związanych z zakażeniem. W przypadku brodawek skórnych istnieje wiele dostępnych opcji, takich jak:

  • krioterapia — zamrażanie,
  • Elektrokoagulacja — usunięcie za pomocą prądu elektrycznego;
  • laseroterapia;
  • stosowanie leków miejscowych.

W przypadku zlokalizowania brodawczaka w nosie, jamie ustnej gardle lub krtani zmiany są usuwane podczas małoinwazyjnego zabiegu laryngologicznego w znieczuleniu miejscowym.

Profilaktyka wirusa HPV – najnowsze metody

Profilaktyka wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu zakażeniom i powikłaniom zdrowotnym. Obecnie najskuteczniejszą metodą przeciwdziałania zakażeniom i rozprzestrzenianiu się wirusa są szczepienia, rekomendowane zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców w odpowiednim wieku. Szczepionki tworzą odporność przeciw onkogennym typom wirusa, chronić przed rozwojem nowotworu. Choć dedykowane są szczególnie młodym osobom, przed rozpoczęciem życia seksualnego, są również wskazania do szczepienia osób starszych.

Warto również pamiętać o regularnych badaniach przesiewowych, takich jak cytologia lub testy DNA HPV, umożliwiają wczesne wykrycie zmian, które mogą prowadzić do raka.

Dodaj komentarz

Identyfikator
E-mail
Witryna internetowa