Naklejki bez kleju. Jak to działa?
Naklejki z założenia posiadają z jednej strony klej, który pozwala mocować je do powierzchni. Skutkuje to często trwałym połączeniem z podłożem – ścianą, drzwiami lub meblem, a próba odklejenia kończy się zabrudzeniami i uszkodzeniami powierzchni. Alternatywą dla standardowych naklejek są naklejki bezklejowe, które również dobrze przylegają do powierzchni, ale jej nie niszczą. Są zarówno doskonałym nośnikiem reklamy, jak i dekoracją wnętrza.
Technologia naklejek bezklejowych
Cały sekret działania naklejek bezklejowych tkwi w materiale, z jakiego są one wykonane. To naładowana elektrostatycznie folia polipropylenowa PP. Może być biała lub przezroczysta. Naklejka dzięki niej posiada ładunki dodatnie, które zgodnie z prawem fizyki przyciągają ładunki ujemne, jakie znajdują się np. na szybie, meblach czy lustrze. W ten sposób naklejki bezklejowe idealnie przylegają do powierzchni. Dopasowują się do jej kształtu, dlatego sprawdzą się dobrze także na delikatnie zaokrąglonych powierzchniach. Muszą być one jednak gładkie.
Naklejki elektrostatyczne mogą być używane wielokrotnie, więc nie zużywają się po pierwszym przyklejeniu i odklejeniu. Zawdzięczamy do wykorzystanej przy ich produkcji technologii i prawu przyciągania się dodatnich i minusowych ładunków. Istnieje więc wiele powodów, dla których warto jest zastąpić tradycyjne naklejki naklejkami elektrostatycznymi. Na pewno są to: czystość powierzchni, łatwość montażu i demontażu, a także wielokrotność użytku.
Naklejki elektrostatyczne wykorzystywane nie tylko w reklamie
Najczęściej naklejki elektrostatyczne używane są w reklamie i marketingu. Znalazły swoje zastosowanie jako reklama w witrynach sklepowych, na szybach autobusów, tramwajów i samochodów, a także w oknach i na elementach wyposażenia wnętrza np. restauracji, biura, apteki czy hotelu. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie istnieje obawa przed zniszczeniem powierzchni lub potrzebna jest sezonowa reklama szybka w montażu i demontażu.
Oprócz tego naklejki elektrostatyczne wykorzystuje się do oznaczania pomieszczeń na drzwiach czy przedmiotów w celu ich identyfikacji. Wtedy używa się naklejek z nazwami produktów, ich składem i logo producenta. Można je też potraktować w kontekście znaków informacyjnych i ostrzegawczych, umieszczając na maszynach w zakładach przemysłowych.
Naklejki bezklejowe to również pomoce naukowe w szkołach i przedszkolach. Świetnie sprawdzają się jako tablice edukacyjne, umieszcza się na nich różnego rodzaju treści i grafiki. W domu z kolei mogą być atrakcyjną dekoracją okien, mebli i ścian.
Dlaczego naklejki bez kleju mają tylu fanów?
Naklejki bezklejowe są bardzo uniwersalne, mają też wszechstronne zastosowanie. Można je przyklejać do wszystkich gładkich powierzchni, również grafiką w stronę szyby. Łatwo i szybko się je aplikuje i tak samo sprawnie demontuje. Nie pozostawiają żadnych śladów – nie niszczą i nie brudzą powierzchni. Po odklejeniu można je nakleić w inne miejsce, nie są jednorazowego użytku, co sprawia, że posłużą dłużej. Bezproblemowo się je także przesuwa, zmieniając położenie i dopasowując do indywidualnych potrzeb i koncepcji.
To, co sprawiło, że naklejki elektrostatyczne tak szybko zyskały dużą popularność jest fakt, że można je stosować w miejscach dotąd niedostępnych dla standardowych naklejek. Nie pozostawiają po sobie śladów, a więc klejone są na oknach w domach, witrynach sklepowych czy szybach w komunikacji miejskiej.