Zmarszczki – dlaczego się pojawiają?

[REKLAMA]

Słowo to wzbudza niepokój u prawie każdej z kobiet, a coraz częściej także u mężczyzn. Zmarszczki to nieodzowny element procesów biologicznych zachodzących w naszej skórze. Każda zmarszczka na twarzy to zaznaczone złamanie struktury skóry i pojawienie się zagłębień. Niezależnie od wieku, zawsze pojawienie się zmarszczek na twarzy wzbudza niepokój i pilniejsze przyglądanie się procesom zachodzącym w naszym ciele i próbom ich zatrzymania. Ale wiele z kobiet akceptuje, i wręcz uważa, że naturalny proces starzenia się skóry jest normalny i nieodzowny.

Podłoże powstawania zmarszczek

Z wiekiem na naszej skórze pojawia się coraz więcej zmarszczek i załamań skóry z którymi nie jesteśmy w stanie walczyć i im zapobiec. Niejednokrotnie nie jesteśmy sobie w stanie odpowiedzieć dlaczego tak się dzieje? A przyczyn może być bardzo wiele. Już zaniedbania w młodości w pielęgnacji skóry na twarzy, są przyczyną szybkiego powstawania zmarszczek. Do takich elementów możemy zaliczyć nadmierną ekspozycję skóry twarzy na promieniowanie słonecznie, a także nie stosowanie odpowiednich preparatów, które chronią skórę przed promieniami UV. Już te drobne uszkodzenia skóry powodują, że bardzo szybko pojawiają się na twarzy zmarszczki. Także niekorzystne czynniki zewnętrzne mogą być podłożem do powstawania zmarszczek. Powstawanie zmarszczek niezależnie od wieku można upatrywać w starzeniu się skóry, ale może mieć także genezę powstania w naszych genach.

Zmarszczki genetyczne

Wpływ genów na nasz wygląd jest niezależny od nas i rządzi się swoimi prawami. Dlatego uwarunkowania genetyczne mogą mieć wpływ na powstawanie zmarszczek. Już po 20 roku życia zaczyna się powolny spadek produkcji kolagenu i elastyny które są odpowiedzialne za utrzymanie sprężystości i giętkości naszej skóry. Bardzo szybkie wiotczenie skóry i zanik jej napięcia powodują powstawanie zmarszczek już w bardzo młodym wieku, i jest to podłoże genetyczne, które sprawia że ten proces przebiega szybciej i staje się bardziej widoczny pod postacią obwisłej skóry lub załamań. Osłabienie komórek fibroblastów na poziomie genetycznym powadzi do zmniejszenia produkcji kolagenu, elastyny, a także upośledzenie działania kwasu hialuronowego, który jest odpowiedzialny za zatrzymanie wody na poziomie komórkowym.

Zmarszczki starcze

Tutaj za pojawienie się zmarszczek odpowiedzialna jest cała fizjologia starzejącego się organizmu. Już na poziomie komórkowym nie jest produkowana dostateczna ilość kolagenu oraz elastyny, które są odpowiedzialne za elastyczność skóry. Powoduje to osłabienie mięśni, szczególnie na twarzy na której pojawiają się zmarszczki mimiczne, grawitacyjne i te które powstają podczas zagniatania skóry podczas snu czyli zmarszczki senne. Odpowiedzialne są za to osłabione mięśnie, które nie są wystarczająco sprężyste aby powrócić do stanu pierwotnego. Przyczyną powstawania zmarszczek są także zmiany spowodowane zanikiem podskórnych poduszeczek tłuszczowych, zmian w budowie żuchwy i kości policzkowych. Zmiany w  przebudowie struktur chrzęstnych w obrębie ust i nosa mają także duży wpływ na występowanie i pogłębianie się bruzd na twarzy. Z wiekiem zanika ilość ceramidów, które są spoiwem międzykomórkowym odpowiedzialnym za ochronę skóry przed nadmierną utratą wody, a co za tym idzie przesuszeniem i odwodnieniem skóry.

Inne przyczyny

Niewątpliwie do przyczyn powstawania zmarszczek możemy zaliczyć także nieodpowiedni tryb życia. Należy tutaj wymienić takie zaniedbania jak zła dieta, brak spacerów, które dotleniają naszą skórę, oraz nadużywanie używek. Warto tutaj zwrócić uwagę na szkodliwość palenia papierosów, nadużywanie alkoholu, a także picie w dużych ilościach kawy. Braki w uzębieniu lub całkowity brak zębów może być także jedną z przyczyn powstawania zmarszczek.

Autor artykułu
Współautorem publikacji jest Hotel Grand Chotowa – luksusowy Resort SPA stworzony do wypoczynku, usług dla biznesu i wesel.

Dodaj komentarz

Identyfikator
E-mail
Witryna internetowa